OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

OO JDS Žiar nad Hronom

OO JDS Žiar nad Hronom...

 

Okresná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) je členom republikovej organizácie, ktorá v súlade so zákonom č. 83/1990 Zb. zo dňa 27. marca 1990 je občianskym združením. Vytvára podmienky na realizáciu záujmov starších občanov - dôchodcov.



zdroj: Tretí vek 2019       Seniori - šoňportovci súťažili v Prestavlkoch

 

V podhorskej obci Prestavlky sa v septembri zišli športovci z bývalého veľkého okresu Žiar nad Hronom na športovú olympiádu seniorov. Vedenie obce na čele so starostom aj členovia ZO JDS vytvorili dôstojné podmienky na reprezentáciu mužov a žien z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. Súťažilo sa v štyroch disciplínach vo vekových kategóriách muži do 70 rokov a nad 70 rokov. Disciplíny boli štyri, a to beh na 60 metrov, hod granátom na cieľ, kop na bránku cez prekážku a basketbal – hod do koša. Ženy súťažili v tých istých vekových kategóriách a nasledovných športových disciplínach: beh na 50 metrov, hod kriketovou loptičkou na cieľ, hod válkom a kop do bránky. Celkom súťažilo 67 športovcov a športovkýň. Súťaž družstiev vyhral Žiar nad Hronom s 25 bodmi za mužov a 40 bodmi za ženy. V rámci vyhodnotenia boli vyhlásení najúspešnejší športovci, a to u mužov Ladislav Haško z Prestavĺk a u žien Mária Humenná zo Žiaru nad Hronom. Úctu a poďakovanie si zaslúžia najstarší športovci, ktorými boli MUDr. Mikuláš Nagy a Eva Benediková. Po skončení súťažiaci odchádzali do svojich domovov s príjemným až výborným pocitom športového výkonu. Táto akcia dala príležitosť seniorom, aby sa znovu stretli s dlhoročnými priateľmi, ktorí v minulosti boli organizovaní v jednom okrese Žiar nad Hronom. Poďakovanie patrí starostovi ako aj občanom Prestavĺk, ktorí vytvorili výborné podmienky na športovú olympiádu.

                                                                                                                Jaroslav Bulko, predseda OO JDS Žiar nad Hronom

Zdroj Tretí vek 2019    Dukla  brána k slobode

Okresné organizácie SZPB a JDS Žiar nad Hronom a Zvolen zorganizovali pre svojich 52 členov v dňoch 4.- 6.10.2019 účasť na spomienkových zhromaždeniach, ktoré boli venované 75. výročiu Dňa hrdinov KDO. Dňa 5.10.2019 sme si pripomenuli v Poľskej republike padlých vojakov Čechov, Slovákov, Poliakov a vojakov ZSSR, ktorí sú tam pochovaní. Prvá zastávka bola v meste Dukla v Poľsku, kde sme sa na vojenskom cintoríne zúčastnili spomienkového zhromaždenia. Tu spoločne vedľa seba odpočívajú vojaci, ktorí padli na začiatku operácie. Ďalšie miesto našej zastávky bolo na cintoríne v Zarszyne, kde na miestnom cintoríne je pochovaná časť vojakov paradesantnej brigády, ktorých Nemci zajali a kruto mučili. Spomienkové zhromaždenie sa konalo v meste Nowosielce v parku strednej školy pri Pamätníku vojakov Čs. paradesantnej brigády. Za vojenských pôct boli kladené vence a odzneli prejavy zástupcov Poľska, Česka aj Slovenskej republiky. Na všetkých prítomných veľmi citovo zapôsobilo záverečné vystúpenie zástupcu poľskej armády, keď pri spomienke na padlých vojakov, vojenská jednotka jednohlasne prisahala, že na padlých vojakov zo všetkých štátov nikdy nezabudnú. Na počesť všetkých padlých v Duklianskej operácii odzneli tri vojenské salvy. 6. októbra sme sa zúčastnili spomienkového zhromaždenia na slovenskej strane Dukly. Pri Pamätníku hrdinských vojakov na Dukle sme si pripomínali udalosti úzko spojené s oslobodením Československa. Po viac ako piatich rokoch prví vojaci Čs. armádneho zboru 6.10. vstúpili na rodnú slovenskú zem. Počas slávnosti vystúpili so svojimi prejavmi prezidentka SR, predseda NR SR a predseda Vlády SR. Za vojenských pôct boli položené vence a odzneli hymny SR, ČR a po dlhých rokoch i hymna Ruskej federácie. Na záver pietneho zhromaždenia odzneli na počesť hrdinov delostrelecké salvy. Ďalšie pokračovanie pietnych aktov bolo na námestí v meste Svidník pri soche armádneho generála L. Svobodu. Tu s prejavmi vystúpili ministri obrany ČR a SR. Záver pietnych aktov bol na cintoríne vojakov Sovietskej armády vo Svidníku. Karpatsko-duklianskou operáciou sa začalo priame oslobodzovanie Slovenska ČA a Čs. armádnym zborom. Ťažké a vyčerpávajúce boje na Dukle zúrili dňom i nocou až do polovice novembra 1944. 50 dní trvajúce boje si vyžiadali veľké obete. Vojakov ZSSR padlo 11 326 a Čs. armádny zbor mal 1 691 padlých a nezvestných. Padlým hrdinom sme vzdali česť – navždy ostanú v pamäti nášho národa. Tradície bojov na Dukle ostávajú trvalým zdrojom nášho poznania. Chráňme si ako dar slobodu a demokraciu, za ktorú oni bojovali a umierali. Doba, v ktorej žijeme, stavia nás pred čoraz naliehavejšiu úlohu chrániť mier a uchovávať pamäť i česť všetkých bojovníkov proti fašizmu. 

                                                                                                   Jaroslav Bulko, predseda OO SZPB, Žiar nad Hronom

zdroj Tretí vek 2019    Turistický výstup na hrad Šášov

 

OO JDS Žiar nad Hronom zorganizovala turistický výstup seniorov na hrad Šašov 3. júna 2019. Samotní organizátori boli milo prekvapení, keď sa na uvedenú akciu prihlásilo až 90 dôchodcov nielen zo Žiaru nad Hronom, ale aj z okolitých obcí. „Zdatnejším“ bol ponúknutý turistický pochod peši z Ladomerskej Viesky po modrej turistickej značke do obce Šašovské Podhradie. Časť pochodu prebiehala v oddychovom tempe a do 60 minút všetci v poriadku došli do cieľa. Tí menej zdatní využili dopravu MHD zo Žiaru nad Hronom do Šašovského Podhradia. V kultúrnom dome nás privítala p. Janeková a poslanec p. Uhrovič, ktorý všetkým účastníkom priblížil bohatú históriu Šašovského hradu až po jeho dnešné ruiny. Treba povedať, že samotní občania obce sa snažia hrad zachraňovať a vo forme brigádnickej činnosti na ňom pracujú. Z vysvetlenia p. Uhroviča sme sa dozvedeli, že Šašov pred rokom 1253 postavili bratia Vančovci. Ľudová slovesnosť má však aj iné vysvetlenie. Povesť hovorí, že hrad dal vybudovať zvolenský hradný pán pre svojho dvorného šaša, ktorý mu na poľovačke zachránil život. Úlohou hradu bolo strážiť hronskú obchodnú cestu aj vyberať na nej mýto. V 14. storočí sa Šašov stal kráľovským majetkom. Hrad spustol po kuruckých vojnách v roku 1708 a dodnes sa z neho zachovalo už len niekoľko múrov. Pre návštevníkov hradu je v malom domčeku zriadená informačná kancelária aj pamätná izba s nainštalovanou etnografickou výstavou. Väčšina našich seniorov vyšla až na samý vrch hradu, odkiaľ sa im naskytol krásny pohľad na celé stredné Pohronie aj na samotné okresné mesto Žiar nad Hronom. Po namáhavom výstupe sme sa vrátili do kultúrneho domu, kde na všetkých účastníkov čakal chutný guláš aj s ďalším občerstvením. Mnohí účastníci tohto turistického podujatia sa zhodli na tom, že i keď žijú a bývajú v blízkosti Šašovského hradu, doteraz si ho ani len neboli pozrieť. A tak sa naozaj oplatilo takýto turistický pochod, či výlet zorganizovať. Vraj môže byť aj druhý krát!       

                                                                                                                                  Jaroslav Bulko, predseda OO JDS

Zdroj Tretí vek 2018      Dva svety v jednom dni

Seniori zo Žiaru nad Hronom, organizovaní v SZPB a v JDS, podnikli 10. októbra 2018 exkurziu, ktorá začala návštevu Múzea holokaustu v Seredi. Zúčastnilo sa jej 51 členov. Múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi, ktoré predstavuje autentické miesto pripomínajúce tragické obdobie riešenia židovskej otázky na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Na Slovensku vznikli tri pracovné tábory, ktoré sa nachádzali okrem Serede v Novákoch a vo Vyhniach v okrese Žiar nad Hronom. Tábory v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali, ostal iba v Seredi, lebo sa jeho priestory dostali pod správu armády ČSR. V múzeu, ktoré bolo vytvorené po adaptácii a rekonštrukcii pôvodných objektov tábora, sú teraz vystavené dobové dokumenty, fotografi e a predmety, súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska. Jedným z výstavných artefaktov je napr. „dobytčí“ vagón, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Súčasťou múzea je aj vzdelávacie stredisko, ktoré poskytuje výchovno-vzdelávacie podujatia, semináre a školenia zamerané na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou a dopadom holokaustu na život Židov na území Slovenska. Prechádzať po tomto múzeu a oboznamovať sa s dobou, ktorú väčšina našich členov zažívala v dobe svojho detstva a mladosti, je nielen poučné, ale aj šokujúce a dojímavé. Je iné o zverstvách fašizmu čítať alebo počúvať v masmédiách a iné je vidieť veľa autentických dokladov o tom, ako sa to dialo. A je veľmi potrebné hovoriť o tom predovšetkým mladým ľuďom – vystríhať ich pred hrozbou nielen fašizmu, ale aj pred nevšímavosťou a ľahostajnosťou, lebo každý človek je súčasťou ľudskej spoločnosti a či chce alebo nie, je súčasťou jej pohybov – pozitívnych aj negatívnych. Keď sme z múzea odchádzali, zhodli sme sa na tom, že obdobie druhej svetovej vojny bol svet, ktorý navždy poznačil ľudstvo a mal by ostať do budúcnosti obrovskou výstrahou. Druhý „svet“, ten krajší, sme zažili na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave na koncerte plnom lásky a úcty k seniorom. Zimný štadión bol zaplnený, organizátori vyčíslili 10 tisícovú návštevnosť. Koncert Integrácia 2018 zorganizovala nezisková organizácia Integrácia. V rámci koncertu vystupovali českí a slovenskí umelci: Katarína Brychtová, Zmoškovci, Eva Máziková, Oto Waiter, Štefan Skrúcaný, Heidi Jankú, Sisa Sklovská, Vojenská hudba ozbrojených síl SR a ďalší. Všetci zúčastnení diváci dostali biele tričká s logom Integrácie. Pekný dojem vo veľkom priestore štadióna nastal, keď si všetci diváci tričká aj obliekli. f Jaroslav Bulko, predseda OO SZPB v Žiari nad Hronom